Półautomaty spawalnicze potocznie nazywane są migomatami, ponieważ służą do spawania stali i metali kolorowych metodą MIG/MAG. Polega ona na wykorzystaniu łuku elektrycznego, który generuje się pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym elementem. Znajdzie swoje zastosowanie przy spawaniu materiałów takich jak: miedź, tytan, cyrkon czy aluminium łącznie ze wszystkimi ich stopami. Początkowo do półautomatów wykorzystywano wyłącznie gazy szlachetne (argon czy hel), wkrótce jednak wprowadzenie odtleniaczy umożliwiło pracę przy użyciu dwutlenku węgla i innych mieszanek gazowych. W zależności od wykorzystywanego gazu osłonowego wyróżnia się dwie metody: MIG (Metal Inert Gas), która odbywa się poprzez spawanie w osłonie gazów obojętnych, oraz MAG (Metal Active Gas), czyli spawanie w osłonie gazów aktywnych. Posuw uchwytu w trakcie pracy wykonuje się własnoręcznie, jednak jeśli jest to praca na większą skalę, można wykorzystać również automaty i roboty.

Półautomaty spawalnicze – zastosowanie

Półautomaty spawalnicze to maszyny, które wykorzystuje się w niemal wszystkich dziedzinach przemysłu spawalniczego – w przemyśle ciężkim, związanym z produkcją maszyn i półproduktów, energetycznym, przetwórczym, drobnym, a także w branży samochodowej, remontowej i konserwacyjnej. To przydatne elektronarzędzia, które znacznie przyśpieszają prace remontowo-budowlane, dlatego mogą być z powodzeniem używane również przez domowych hobbistów. 

Zalety półautomatów spawalniczych

Niewątpliwie dużą zaletą półautomatów spawalniczych jest ich wysoka wydajność, przy relatywnie małym koszcie materiałów spawalniczych. Dodatkowym autem, w przypadku pracy na dużą skalę, jest możliwość automatyzacji procesu. Wykorzystanie półautomatu to również gwarancja dobrej jakości spoin. Dzięki swej funkcjonalności i łatwości w obsłudze te elektronarzędzia szybko stały się jedną z najbardziej powszechnych metod spawania. 

Półautomat spawalniczy transformatorowy a półautomat inwertorowy – czym się różnią?

Półautomat inwertorowy zasilany jest prostownikiem, który umożliwia również wykorzystanie prądu pulsującego. Jest stosunkowo lekki, dzięki czemu łatwo można go przenosić, jednocześnie gwarantuje wysoką jakość kładzionych spoin. Alternatywnym wyjściem jest zakup półautomatu spawalniczego transformatorowego. Atutem tego wyboru jest między innymi cena. Półautomaty spawalnicze transformatorowe są wykorzystywane do spawania stali niskostopowej, niskowęglowej, stali stopowych oraz aluminium. Ich budowa jest mniej skomplikowana, dzięki czemu są również bardziej odporne na uszkodzenia. Minusem tej grupy elektronarzędzi jest to, iż oferują mniejszą możliwość pracy niż półautomaty inwertorowe. 

Półautomaty inwertorowe są doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla profesjonalistów, pracujących w różnego rodzaju warsztatach. Jednak oferowany obecnie wachlarz wszelkich półautomatów spawalniczych jest tak szeroki, że z pewnością zarówno fachowcy, jak i domowi majsterkowicze znajdą odpowiedni model dla siebie.